Duchowa adopcja

Trwającą 9 miesięcy modlitwę za dziecko nienarodzone rozpoczynamy w poniedziałek 8 kwietnia.

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego ustanowił Kościół umownie 25 marca (w tym roku obchody, ze względu na przeżywany wówczas Wielki Tydzień przeniesiono na poniedziałek 8 kwietnia), aby od pamiątki wcielenia Chrystusa do Jego Narodzenia upłynęło dziewięć miesięcy. Pierwotnie uroczystość miała rangę święta Pańskiego. Jednak odkąd w Rzymie pojawiła się podczas jego obchodów tradycja procesji do Bazyliki Matki Bożej Większej, święto nabrało charakteru maryjnego.

W tradycję polskich obchodów Zwiastowania Pańskiego wpisuje się szczególna troska o nienarodzone dzieci, wyrażająca się propagowaniem duchowej adopcji dziecka poczętego. Dzieło duchowej adopcji ma własną witrynę, na której można znaleźć wszystkie informacje:

Przez adopcję rozumie się uznanie i przyjęcie cudzego dziecka za własne, dokonane na drodze przepisanej prawem. Podejmują się jej najczęściej małżeństwa, które nie mogą mieć własnych dzieci. Procedura adopcyjna jest dość skomplikowana i może się ciągnąć nawet kilka lat.

Proponowana przez Kościół w Polsce duchowa adopcja dziecka poczętego dotyczy natomiast dzieci poczętych, zagrożonych zabiciem jeszcze w łonie matki. Podjąć ją mogą wszyscy chętni, bez względu na wiek czy stan. Duchowa adopcja polega na prywatnym przyrzeczeniu podjęcia w ciągu najbliższych dziewięciu miesięcy codziennej modlitwy w intencji jednego nie narodzonego dziecka, którego imię zna tylko Bóg. Na tę codzienną praktykę winna się składać jedna tajemnica Różańca (Ojcze nasz, 10 Zdrowaś Maryjo i Chwała Ojcu), modlitwa, której tekst zamieszczamy poniżej oraz czynienie dobra poprzez np.: walkę z własnymi wadami, prawe życie, wyrzeczenia i posty, pomoc potrzebującym czy uświęcanie samego siebie.

Zachęcamy wszystkich Parafian do podjęcia Duchowej Adopcji. Kto rozpocznie tę szczególną modlitwę podczas tegorocznych obchodów uroczystości Zwiastowania Pańskiego, zakończy ją w uroczystość Narodzenia Pańskiego – 25 grudnia.

Na stoliku pod chórem wyłożone są deklaracje duchowej adopcji. W wyznaczonej części deklaracji należy wpisać swoje imię (można także nazwisko). Można wpisać także podjęte postanowienie związane z podjęciem adopcji. Wypełnione deklaracje będzie można złożyć w poniedziałek 8 kwietnia na zakończenie Mszy św. o 8.15 i 18.00. Każdy ze składających deklarację otrzyma osobiste błogosławieństwo relikwiami bł. Rodziny Ulmów, którzy w tym roku są szczególnymi patronami dzieła adopcji w naszej parafii. Złożone w poniedziałek deklaracje przyniesiemy w darze Dzieciątku Jezus w procesji z darami podczas tegorocznej Pasterki.

Modlitwa codzienna duchowej adopcji:
Panie Jezu, za wstawiennictwem Twej Matki Maryi, która urodziła Cię z miłością oraz za wstawiennictwem św. Józefa, człowieka zawierzenia, który opiekował się Tobą po urodzeniu – proszę Cię w intencji tego nie narodzonego dziecka, które duchowo adoptowałem, a które znajduje się w niebezpieczeństwie zagłady. Proszę: daj rodzicom miłość i odwagę, aby swoje dziecko pozostawili przy życiu, które Ty sam mu przeznaczyłeś. Amen.

Dołącz do wspólnoty