Pielgrzymka do Markowej

Modliliśmy się przy relikwiach bł. Wiktorii i Józefa Ulmów oraz ich dzieci.

W sobotę 13 kwietnia czterdziestoosobowa grupa parafian nawiedziła miejsce męczeństwa i kultu bł. Wiktorii i Józefa Ulmów z dziećmi. Po Mszy świętej w kościele św. Doroty w Markowej modliliśmy się przy ołtarzu w którym rok temu umieszczono relikwiarz ze szczątkami Ulmów.

Kaplica z relikwiarzem bł. Ulmów.

Po modlitwie zwiedziliśmy Muzeum Polaków Ratujących Żydów oraz skansen w Markowej. Na zakończenie nawiedziliśmy cmentarz z grobem, w którym spoczywali Ulmowie do czasu beatyfikacji.

Zwiedzanie muzeum.

Zaskakuje zbieżność nazwisk na nagrobkach z tymi, jakie spotyka się w Komorowicach: Nycz, Homa – nawet Ulma, a to także częste tutaj nazwisko, brzmi podobnie jak nasze Olma. Markowa powstała jako osada niemiecka w tym samym niemal czasie co Komorowice.

Wejście do muzeum.

Józef i Wiktoria Ulmowie byli rolnikami – mieszkańcami Markowej, wsi w pobliżu Łańcuta. Od 1942 r. na strychu swojego domu ukrywali ośmioosobową rodzinę żydowską. Na skutek donosu do władz okupacyjnych zostali z tego powodu brutalnie zamordowani. 24 marca 1944 r. nad ranem do ich domostwa dotarł oddział niemieckich żandarmów i granatowych policjantów. Ci najpierw zastrzelili we śnie trzech Żydów, pozostałych sprowadzili na podwórko by dokończyć egzekucji. Po nich wywlekli z domu Józefa i Wiktorię, których również rozstrzelali. Po kilku minutach zastrzelili także ich płaczące dzieci. Ofiary masakry na rozkaz Niemców pochowano najpierw na podwórzu gospodarstwa Ulmów.

Ekspozycje muzealne pozwalają zrozumieć ducha minionych czasów.

Tydzień później krewni po kryjomu wyjęli ich ciała i złożyli w czterech skrzyniach. Męczenników przeniesiono do grobu na cmentarzu parafialnym. Oficjalny pogrzeb odbył się dopiero w styczniu 1945 r. Wiosną 2023 r. dokonano ekshumacji, z kości pobrano mikroskopijny materiał na relikwie – jego część w metalowej kapsule zakrytej kryształem dotarła do naszego kościoła – a następnie złożono je w kaplicy Matki Bożej w kościele parafialnym w Markowej. Ten sposób dokonano kolejnego kroku w stronę beatyfikacji, która nastąpiła 10 września. Po wyniesieniu na ołtarze relikwie męczenników z Markowej peregrynują w parafiach całego kraju. Od 30 grudnia w naszym kościele zagościły na stałe. Ich autentyczność potwierdza dołączony dokument podpisany przez arcybiskupa metropolitę przemyskiego.

O instalacji relikwii bł. rodziny Ulmów w naszym kościele pisaliśmy TUTAJ.

Przed wejściem do muzeum.

Kwietniowa pielgrzymka do Markowej stanowiła dziękczynienie za obecność bł. Ulmów w naszej wspólnocie parafialnej w znaku relikwii. Podaje się je do uczczenia podczas comiesięcznych wieczorów skupienia dla małżeństw.

Odwiedzinom towarzyszyła cudowna pogoda.

Dołącz do wspólnoty