Komorowickie Nepomuki

Chronią przed powodzią oraz jadem plotek i obmowy. Kościół czci Jana Nepomucena 21 maja.

Nepomuk nad Białką.

Podobno najstarsza na ziemiach polskich figura św. Jana Nepomucena stoi w Wierzbnie koło Świdnicy od 1701 roku.

Jan Nepomucen nad Białką:

W B-B Komorowicach taki piękny Nepomuk stoi nad onegdaj graniczną rzeką Białą, a na cokole widnieje data 1740. Trzeba skręcić z Bestwińskiej w slepą uliczkę między zabudowaniami Makity i Polmotorsu, przejść parking na końcu uliczki i skręcić nieco w lewo w ścieżkę wykoszoną w dorodnych pokrzywach. Mamy jeszcze Jana Nepomuka na skrzyżowaniu ulic Bestwińskiej i Rakietowej oraz w ogrodzie plebańskim nieopodal wejścia do domu parafialnego.

Nepomuk na ul. Bestwińskiej:

Święty był kanonikiem. Zginął męczeńsko utopiony w praskiej Wełtawie, z powodu milczenia: odmówił wyjawienia tajemnicy spowiedzi. “Zmilczałem” – po łacinie to brzmi “tacui”. Słowo to ma pięć liter i na te pamiątkę aureola nad głową kanonika Jana ma pięć gwiazdek. Mogą one odnosić się także do pięciu krzyżowych ran Chrystusa (ręce, nogi i bok), które swym męczeństwem naśladował Jan.

Nepomucen przy kościele:

Stawiało się jego figury od Wilna po Wiedeń. CK Austria chciała uczynić to państwowym świętym, jednoczącym narody całego imperium. Jan Nepomucen chronił przed powodzią, wspierał lękających się spowiedzi ale też neutralizował skutki pomówień, plotek, nieżyczliwości, nienawiści i zazdrości, jak też uzdrawiał z trucizny plotek i smrodu ich skutków.


Figury – Nepomuki w Bielsku-Białej i sąsiedztwie:

  • Dwa są w Białej – przy kościele i u sióstr Notre Dame przy ul. Broniewskiego.
  • W Szczyrku, Kozach, Hecznarowicach i Wilamowicach znajdziemy po trzy kapliczki, dwie w Kaniowie i Pisarzowicach, pojedyncze w Hałcnowie, Wilkowicach, Starej Wsi, Dankowicach i Bestwinie.
  • Po stronie bielskiej trzema Jankami szczycą się Mazańcowice i Rudzica, dwoma – Miliardowice, Ligota i Zabrzeg, pojedyncze znajdziemy w Jaworzu-Nałężu, Bielowicku, Iłownicy i Międzyrzeczu Górnym.
  • Wszelkie rekordy popularności bije Jan Nepomucen w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie można doliczyć się aż siedmiu wizerunków milczącego męczennika.
  • 15 Nepomuków zdobi Ziemię Oświęcimską, 50 Żywiecczyznę i aż 77 w powiecie cieszyńskim (106 w całym dawnym Księstwie Cieszyńskim).
  • Figury oraz obrazy Jana Nepomucena można znaleźć nie tylko w przydrożnych, przybrzeżnych i przydomowych kapliczkach, ale również w kościołach oraz w muzeach Bielska-Białej, Żywca i Cieszyna – w tym ostatnim muzeum także niezwykłe Nepomuki w formie figurek ze… szkła.

Dołącz do wspólnoty